Novinky, Strana 2

Adoptuj si plechovku

I do Obchuudku lze nosit zapomenuté, ztracené a adoptované plechovky. I Obchuudek je jedním ze sběrných míst. Tak tedy sbírejte a přijďte se svými poklady do Obchuudku ;-).

Hliník můžeme vnímat jako metaforu pro všechno toto zbytečné plýtvání a zmar: vyrábí se z bauxitu, jehož těžba a zpracování jsou v podstatě ekologickou katastrofou: při těžbě se devastují pralesy, při zpracování vzniká toxický odpad a celý proces je navíc velmi energeticky náročný.
Do tohoto materiálu se potom zabalí 250 ml nápoje, který spotřebujeme na jedno posezení a několik gramů hliníku končí nenávratně v odpadu.
Nicméně právě hliník je jedním z nejlépe recyklovatelných materiálů a při recyklaci se uspoří 95 % energie, potřebné k výrobě suroviny z rudy. Každá plechovka, která se nezrecykluje, je tedy obrovská, a hlavně zbytečná ztráta.

Co s tím ale můžeme dělat? Nekupovat pití v plechovkách, to je nám asi jasné… ale co s těmi plechovkami, co se válejí na parkovištích a v příkopech, okolo odpadních košů na ulici (i daleko od nich) po sobotních večírcích, na našich pracovištích, nádražích a letištích… prostě všude tam, kde chodí lidé, co se potřebují rychle něčeho napít a pak se nepotřebného obalu ještě rychleji zbavit?
Každá taková osiřelá plechovka je symbolem naší rozmařilosti pramenící z pocitu, že jsou zdroje naší planety nekonečné (a po nás potopa…). Každá se ale taky může stát příležitostí ke změně našeho přístupu k těmto zdrojům a k životu vůbec. Adoptujme opuštěné plechovky a projevujme tím vděčnost planetě za hojnost, kterou nám poskytuje, všem lidem, kteří se podíleli na její výrobě, a nakonec taky sami sobě, že se tím učíme vnímat svět v širších souvislostech, nejen jako lineární proces vzniku a zániku.
Není to marné, byť se jedna plechovka může zdát jako kapka v nekonečném oceánu. Pokaždé, když uděláme něco jinak než dřív, tvoříme nové energetické vzorce našeho chování. Jsou to vlastně takové tenké stezičky, po kterých se po nás může vydat kdokoliv další, kdo chce skrze změnu sebe změnit to, jak nám bude na světě. A to je vlastně jediný způsob, jak ke změně může dojít.
 
Hlavní problémy světa jsou důsledkem rozdílu mezi tím, jak funguje příroda, a tím, jak přemýšlejí lidé. --Gregory Bateson                       

 

PRINCIP SBĚRU PLECHOVEK:
  • SEBERETE PLECHOVKU, KTEROU NĚKDO ODHODIL NA ZEM, DO LESA, DO PŘÍKOPU NEBO DO KOŠE NA SMĚSNÝ ODPAD
  • PLECHOVKU SEŠLÁPNETE A ULOŽÍTE SI JI DO SÁČKU
  • POKUD JSTE HRAVÍ JAKO MY, VYFOTÍTE JI A FOTKU UMÍSTÍTE  NA INSTAGRAMU  #adoptujsiplechovku S VAŠIM KOMENTÁŘEM
  • PŘI NEJBLIŽŠÍ VHODNÉ PŘÍLEŽITOSTI SÁČEK S PLECHOVKAMI ZANESETE  DO NEJBLIŽŠÍ STÁČÍRNY EKODROGERIE A UMÍSTÍTE DO OZNAČENÉHO KBELÍKU (v Obchuudku)
  • SDÍLEJTE NA FACEBOOKU A INSTAGRAMU
  • KBELÍK PLECHOVEK BUDE ZPĚTNĚ ZASLÁN S OSTATNÍMI VRATNÝMI OBALY ZPĚT DO TIERRA VERDE A HLINÍK BUDE PŘEDÁN K RECYKLACI
PF 2019

Krásné poklidné dny s blízskými i vzdálenými a ten nejbáječnější nový rok

přeje za Obchuudek a Pomalou domácnost

Zuzka Janglová 

Změny

V pátek jsem se účastnila konference zero waste & byznys. Byl to ohromující zážitek. My, posluchači, kteří jsme byli nazvaní mimo jiné ekoteroristky :D, jsme naslouchali nejenom ušima, ale i srdcem. A krásně jsme souzněli. Přednášející do nás doslova nadupávali energii ke svobodě a zodpovědnosti za nás samotné, za naše podnikání, za svět, kde žijeme. Udržitelné podnikání je to, co všechno tmelilo dohromady. Celý víkend mi myšlenky utíkaly zpátky a točily se kolem zero waste a cirkulární ekonomiky, která mi je tolik blízká, která mi zase o tolik přirostla k srdci. To je to co mi dává smysl.

Díky konferenci jsem začala bilancovat s Obchuudkem a chci otevřeně napsat, jak se to má s tím mým velkým podnikáním :-). Jsem šťastná, že jsem Obchuudek a Pomalou domácnost založila a že na nich mohu pracovat každý den. Práce je mi tak zábavou a koníčkem v jednom. Všechno, co pro Obchuudek dělám, dělám s nadšením a takovým zvláštním pocitem v těle. Mám obrovskou radost z každé objednávky, z každého nákupu v prodejně. Ráda plním vaše přání a když vidím radost i na vaší tváři, je mi to největším zadosti učiněním. 

Co mi vnáší chmury, jsou sliby, které nejsem schopna dodržet. Z poslední doby jsou to okamžiky, kdy se ptáte na stáčené výrobky Sonett, které jsou vyprodané a naskladnění nikde. A tak jsem přemýšlela, kam s Obchuudkem směřovat, co změnit, co renovovat, co prostě udělat.

Abych uvedla do obrazu, Obchuudek vydělává sotva sám na sebe. Měsíční náklady se zvedají úměrně vám nabízeným službám. Nájem prodejny, nájem nového e-shopu, fakturační systém. Nic není zadarmo. Oproti tomu čistý zisk z prodávaného sortimentu, který se pohybuje nejčastěji někde kolem 20 - 25 %, je směšná částka a vystačí tak akorát. Akorát na to, aby se pokryli náklady, nakoupily se zásoby a občas také nějaké výrobky navíc. Prostě na moje velké plány a na vaše přání, tak nejde dosáhnout zrovna lehce a zrovna rychle. Já pracuji samozřejmě zadarmo a často naopak ze svého rodičovského příspěvku to své skvělé podnikání dotuji. Nestěžuji si. Proto tenhle článek nepíšu. První roky podnikání jsou vždycky těžké a potýká se s tím každý. Nejsem výjimkou. Žene mě dopředu smysl toho, co dělám, a víra, když vydržím, přijde i zisk. Ovšem zisk ne na úkor druhého. Zisk z toho, že dělám správnou věc a správným způsobem.

Když mě v létě oslovila Dáša ze Slušné firmy, abych se stala součástí. Měla jsem takovou obrovskou radost! Svítila jsem jako sluníčko. Pro mě to byl okamžik, kdy jsem si mohla říct "ano, dělám správnou věc a dělám ji správně". A v tomhle duchu, v tomhle směru chci rozhodně pokračovat. Jen i já potřebuji platit účty, nakoupit na večeři, koupit dětem boty na zimu.. no prostě běžné každodenní výdaje nejsou položkou zanedbatelnou, že... Takže jak dostát svých zásad a vydělat?

Po vzoru zkušenějších a moudřejších, je třeba v rámci Obchuudku udělat několik změn. Popravdě už i zrušení Obchuudku mě napadlo. Jenže se mi z boje utíkat nechce. Bylo by to nejjednodušší, asi s nejmenšími starostmi. Já však vždycky vymyslím nějakou další chujovinu :D. Takže v sortimentu, i když relativně chudém, jsou produkty, které držím zuby nehty. Mám pocit, když si je jednou za půl roku někdo koupí, že je to trhák a je nutné ho v nabídce mít. S tímhle balamucením sebe sama bych ráda skončila. Týká se to především kosmetiky. Když jsem se značkou Nobilis Tilia začínala, v Kolíně nebyla k dostání. Zdál se mi tedy její prodej jako dobrý podnikatelský záměr. Jenže od té doby se mnohé změnilo a moje nabídka ztratila na atraktivitě. Tudíž bude hned na prvním místě, kdo půjde z kola ven. Na druhou stranu, nejvíc si pochvaluji rozhodnutí z narozeninového finančního dárku nakoupit první várku stáčené drogérie. A to je rozhodně část sortimentu, kterou chci zanechat a kterou si rozvíjet. Ač na úkor jiné.

Na e-shopu i v prodejně je teď celý sortiment kosmetiky, která je skladem, se slevou 15 %. Zdá se to jako prd, že. Se kasám. Ano, nechala jsem si tam pár procent pro sebe. Opravdu pro sebe? Vnímavému čtenáři dojde, že mě do kapsy ten zisk rozhodně nepůjde. Těch pár kaček oproti nákupní ceně půjde právě do rozšíření nabídky stáčených produktů. Chybí tekuté mýdlo, ptáte se po pracím gelu od Sonettu, ptáte se po řadě Sensitive, vybírali jste se mnou poslední volné místo od firmy Tierra Verde a na to všechno nezbývali finance. A na to všechno chci vydělat nabídnutou slevou. Moc všechny prosím o pomoc, zkupte ty mé chudé zásoby kosmetiky a já vám nabídnu nový směr Obchuudku - bez obalový, udržitelný, odpovědný a třeba i upcyklovaný :-).

Chci jednat na férovku. Pokud by se kdokoliv zajímal o zisky a výdaje Obchuudku, ráda předložím. Pokud by měl někdo nápady a tipy, co změnit, kde šlápnout na plyn, kde na brzdu, naslouchám. Pokud si myslíte, že by bylo lepší Obchuudek zavřít, zvážím to. Prostě, jsem právě teď nejvíc otevřená čemukoliv, co přijde, a kamkoliv mě cesta vede. 

Nový e-shop

Konečně po týdnech práce pro Vás mám nový e-shop. Pokud najdete jakoukoliv mouchu, napište mi, budu ráda, vychytám-li je, co nejdříve. Pokud budete jen spokojeni nebo mile překvapeni tou změnou, napište taky, to se moooc rádo čte i poslouchá :-).

Děkuji a těším se třeba také naviděnou v prodejně.

Stránka 2 z 2 - 14 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.