Jak na vlas

Vodou, sodou, moukou, mýdlem na vlasy nebo marockým jílem? Možností jak šetrně umýt vlasy je dost. A pro každého vhodná jiná. Píše Zuza I. o svých zkušenostech s řídkými a jemnými vlasy bez objemu.

Využila jsem období na mateřské, abych vyzkoušela život bez chemie v mých vlasech. Byla zima, a tak jsem i mé pokusy schovávala pod čepicí. A občas to bylo potřeba. Začala jsem nemytím. Inspirací mi byla nejstarší dcerka. Tou dobou si vůbec nechtěla umývat vlasy. Byla to vždy velmi vyčerpávající scéna. Přemýšlela jsem, jestli je to umývání nutné. Dcerku jsem přestala trápit. Nemyla si vlasy měsíc. Já se jí často ptala, jestli to nesvědí. Ale moc mi toho neřekla. Byly jí 2 roky :). Tak jsem to začala zkoušet na sobě.

S čím přicházím:
Mám jemné řídké vlasy. Krátké vlasy. Vždy jsem si přála získat nějaký objem. Šampon jsem používala “Hlava a ramena” většinou, občas jsem střídala. Potřeba každý 3 den umývat. Krásné jen první den, další dny zplihlé, bez objemu. Vlasy si umývám v předklonu. Myji jen vlasy. Vlasy nemyji, když se sprchuji celá  (to není žádný fígl, ale zvyk, nesmím se potápět a voda se mi nesmí do uší dostat). Fén používám jen málokdy.

1. fáze: Bez mytí

Po týdnu nemytí už se situace nezhoršovala. Možná bych i řekla, že další týden se stav zlepšil. Nic nesvědilo, na pohled žádný zázrak, ale po ranních  a večerních důkladných pročesání byly vlasy dobré. Když to na pohled už nebylo, umyla jsem jen vodou. To upřímě řečeno zabralo jen na 1 den, pak už zase bylo takové průměrné a dále podprůměrné. Potřebovala jsem nechat vlasy odvyknout chemii. Mytí jen vodou jsem vydržela dva měsíce a kousek. S nastávajícím létem bylo jasné, že u toho nelze zůstat. Začala jsem hledat, čím vlasy mýt.
Tady jsem pochopila, proč naše prababičky nosily šátky na vlasech. Hodně pomáhá, když máte vlasy celý den v culíku, když je kryjete pod čepicí. To se dny bez mytí sbírají snadno. 🙂

2. fáze: Žitná mouka a citrón 
Dvě lžíce mouky (bílé, ne celozrnné) a trocha vody. V malé mističce (vzala jsem dětem jednu z dětské sady z IKEA nádobíčka) jsem si rozmíchala kašičku. Vmasírovala a důkladně vymyla. Smývání těstíčka je nevýhodou celé procedury. Hodně to zanese “sprcháč” a špatně se to z něj umyje (po pár hodinách dost těžko).  Poslední oplach byl šťáva z celého citrónu. Aby to přelilo celou hlavu naředila jsem to vodou. Celkem půllitr vody se šťávou. Efekt? Byla jsem spokojená. Vlasy přestaly být zplihlé, postupem času dostávaly trochu objem. Nebyly tak polétavé a jemné. Řekla bych, že trochu zesílily. Mytí bylo potřeba dvakrát do týdne.

3. fáze: Jedlá soda a citrón

Toto je opravdu paráda. Doporučuje se ovšem jen 1x za 14 dní. Tak jsem začala a podle potřeby mezi další sodou používala žitnou mouku. Oboje se aplikuje stejně. Vymačkat si citrón do velké sklenice, dolít vodou. (teplá je příjemnější) Do malé mističky 2 lžíce mouky a šup se vším do “sprcháče”. Za 4 minuty je hotovo. Vlasy voní, jsou lesklé a po sodě zůstávají déle bez potřeby umytí. Škoda, že nejde umývat stále. Soda vysušuje kůži. Citrón je tady tedy opravdu potřeba k neutralizaci.

Další rok a půl jsem zůstala u mouky a jednou za čas soda. Jsem spokojená. Vlasy jsem umývala třeba 4. den. Když jsem jela na týden pryč, věděla jsem, že nemusím nic brát, že vlasy lze umýt jen vodou. Problém byla návštěva kadeřníka. Tam jsem se nepřiznala k mým prostředkům, ani, když se paní kadeřnice podivovala, že ty mé vlasy tvoří nezvykle pěny. Za exota jsem byla už tím, že jsem odmítala barvit a tužit pěnou nebo lakem. Paní kadeřnice byla ochotná mi vlasy umýt mnou doneseným jiným “bio” šamponem. Neměla jsem sílu jí přinést citron a mouku :).

4. fáze: Tuhé mýdlo na vlasy (heřmánkové)
Jsem zvyklá chodit do koupelny se sklenicí citronové vody a miskou mouky. Pak jsem objevila mýdlo na vlasy, koupila jsem heřmánkové (i pro dcerku, ta už umytí zvládá). Že bych si to mohla ulehčit. Překvapilo mě, že mýdlo pění. Na to už nejsem zvyklá. První tři mytí jsem nadšená. Údržba “sprcháče” odpadá, příprava v kuchyni také. Ale po čtvrtém jsem cítila svědění kůže na hlavě, objevili se i lupy. Mýdlo mě vysušilo. Začala jsem ho tedy doplňovat  přelivem z citrónu.  A dobré. Jsem spokojená. A je tu hned další nový objev..

5. fáze: Marocký jíl

Vzpomínám si na ten krásný pocit nádherných vlasů. Plné objemu, pevné, lesklé. Hlava nesvědí. Nádhera, konečně jsem našla poklad. Opět se vracím k mističce, ale údržba “sprcháče” je bez problémová.

Zápisky:
první den: Myji vlasy podvečer, nefénuji, jsou nádherné. Jsem okouzlena. Druhý den stav trvá.
druhý den: Vlasy jsou vzdušné, plné objemu, lesklé (jako bych přišla od kadeřnice a měla natuženo, vyfoukáno).
třetí den: Vzdušné, lesklé, nadýchané. Připomíná mi to jako umyté běžným šamponem.
čtvrtý den: Vypadají vzdušně, na dotek cítím mastné u hlavy, pokožka nesvědí, pokud si do nich nesahám rukama, tak necítím nic.
pátý den: není to žádná katastrofa, ale vlasy ztěžkly. Jsou zplihlé bez objemu. Více se drbu, mírné svědění… chce to umýt. Podvečer umyji.
Vše se opakuje :).
Následují dva nádherné dny. Třetí den takový průměr a čtvrtý den to jde už dolů. Jsem spokojená a z jílu nadšená. Pak přichází velké ALE!!!  Asi po šestém použití jílu cítím svědění kůže na hlavě. Cítím jak je ztažená, napnutá a volá po “mastnostě”. Ona chce být mastná. Aha, ona chce být mastná. Vracím se zpět k oplachu citrónem. Abych kůži tolik nevysušovala.

Začínám přemýšlet, že zrealizuji kúru, ke které sbírám odvahu už rok. Ano, nalít do vlasů olej. Já ale nevím, jestli to pak umyji. Někde jsem četla, že toto nechávají přes noc. A co postel?  No, bude to moje další cesta.  

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *