Zero waste alias Život bez odpadu

Ekologie….

Už od mala mě něco stále nutilo zamýšlet se nad ekologií a třídení odpadu byla pro mě samozřejmá součást života. Vzpomínám si, jak jsem tehdy dělala osvětu hlavně své rodině. Už tehdy se mi doma kupila hromada hliníkových víček od jogurtů a nikdo včetně mě netušil kam s nimi :D.

Jak to přišlo…

Jsme běžná česká rodina. Odpad důsledně třídíme a tak směsná popelnice zeje poměrně prázdnotou. Tedy jen tehdy pokud zrovna nepoužijeme jednorázové pleny. To se pak zaplní sama rychlostí blesku. Jenže ty koše na plasty, papír i sklo přetékají každý týden víc a víc. V tu chvílí přichází myšlenka a inspirace ze směru zero waste tedy života bez odpadu. Žárovka se rozsvítila a já mám zase jasný cíl. Ne třídit vzniklý odpad, ale minimalizovat ho!

Denní chleba…

Žít bez odpadu se dá v mnoha směrech. Je to odmítnutí obalových materiálů, redukování používaných věcí, co už mám, využiji vícekrát než jen jednou… Recyklace a kompostování zůstává, ale není všeho spásou. Život bez odpadu se tedy řídí pravidly v tomto pořadí:

  • Odmítnout
  • Redukovat
  • Použít znovu
  • Recyklovat
  • Kompostovat

Nejsem ortodoxní a jsem na cestě. Mám několik svých zásad a pomalu se je snažím upevňovat a rozšiřovat. Především plasty se snažím nahrazovat jinou alternativou. Nakupuji s rozmyslem do svých zásob látkových pytlíků a skleněných nádob.

Ráda bych i vás pošťouchla směrem k životu bez odpadu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *